تركیبات گیاه زرشک:

در این گیاه آلكالوئیدهای بربرین  ، اكسی اكانتین ، بربامین وجود دارد. مقدار آلكالوئیدها در پوست ریشه زرشك بیشتر از قسمت های دیگر این گیاه است. 
زرشك گونه های مختلفی دارد كه مهم ترین آنها زرشك بی هسته و زرشك با هسته (دارای دو هسته) می باشد.

خواص اصلی درمانی زرشک :

سابقه مصرف زرشک به دوره مصر باستان می‌رسد، زمانی که فراعنه و ملکه‌ها، این گیاه را با تخم رازیانه به منظور درمان طاعون مصرف می‌کردند. 
از زرشک برای درمان بیماری‌های آرتریت، مشکلات صفراوی، اسهال، کاهش تب، التهاب طحال، آماس زبان، زرد زخم، کمردرد، از بین بردن کرم‌های حلقوی، مشکلات قلبی، قاعدگی دردناک، مشکلات کبدی، بواسیر و تب‌خال نیز استفاده می‌شود.

انواع زرشک

تفاوت انواع زرشک در فرایند خشک کردن آن است زرشک پفکی به دلیل روش خشک کردن مناسب تر و کیفیت و رنگ مناسب و آلودگی کمتر، در زمینه صادرات بسیار پرطرفدار است

زرشک دانه اناری

این نوع در اول فصل برداشت یعنی مهر ماه تولید می شود به این صورت که کشاورزان دانه های زرشک را از شاخه جدا کرده و بر روی سطوح وسیعی پخش می نمایند 
این نوع خشک کردن هم زمان با برداشت انجام می شود و غالبا به جز جداکردن شاخه های بزرگ از بار تا پس از خشک شدن برگ ها و خار های زرشک از آن جدا نمی شوند
پس از خشک شدن کامل زرشک ها تا حد امکان بادکشی می شوند به این معنا که به وسیله باد یا در فضای طبیعی و یا ایجاد باد مصنوعی برگ ها از دانه های محصول اصلی جدا می شوند. پس از آن زرشک ها در کارتن هایی بدون پلاستیک یا لمینت تا زمان فرآوری بعدی در محل خنک و به دور از آفتاب نگهداری می شود. در زمان فرآوری بعدی این زرشک ها در دستگاه سورت ریخته می شوند و برگ، شاخه و خار از آن جدا می شود، سپس با پروسه های دیگر سورت کردن سنگ و ضایعات سنگین هم از آن جدا خواهد شد.  زرشک در این مرحله پس از سورت کردن آماده عرضه در بازار می باشد

زرشک پفکی

این نوع از زرشک در حدود سه تا شش ماه پس از اولین برداشت زرشک از روی درخت به بازار عرضه می شود و علت آن هم زمانبر بودن پروسه تولید است.

در تولید این نوع، زرشک ها با شاخه از درخت جدا می شوند و دانه های زرشک از شاخه جدا نمی شوند. سپس شاخه ها به تالار هایی سر بسته برده شده و در آن جا مانند کشمش آویزان شده و یا تا حد امکان حجیم بر روی هم انباشته می شوند.
فضای تالار ها باید وسیع باشد تا عبور و مرور هوا و رطوبت به راحتی در بین دانه های زرشک و شاخه ها امکان پذیر باشد. این دانه های زرشک بر روی شاخه تا زمان خشک شدن می مانند.

  همین متصل بودن دانه به شاخه باعث می شود تا مدت زمان خشک شدن بین 2 تا 6 ماه و حتی بیشتر زمان ببرد. در این مدت زرشک ها از آفتاب و حرارت بالا به دور هستند و این باعث می شود که دانه ها رنگ روشن خود را از دست ندهند و قرمز روشن باقی بمانند

پس از فرارسیدن زمان جداکرن زرشک ها از شاخه دیگر دانه ها خشک شده و آماده فرآوری هستند. عموما در این جدا کردن بار مملو از خار، برگ و شاخه های ریز است و همانند نوع دانه اناری باز هم نیاز به بادکشی دارد.
بعد از بادکشی اوله که شاخه، خار و برگ از محصول جدا شد نوبت به سورت کردن می رسد که دقیقا همان پروسه و فرآیند قبلی است تا زرشک برای عرضه به بازار آماده شود.

Search